A car travels 120 miles in 3 hours. How far would it travel in 5 hours?
- 200 miles
- 100 miles
- 300 miles
- None of these
Explanation
Speed = 120 miles / 3 hours = 40 miles/hour
Distance in 5 hours = 40 × 5 = 200 miles
Last verified on 15-03-2026
Related MCQs
- 45 km/h
- 48 km/h
- 50 km/h
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 120 km
- 100 km
- 140 km
- 80 km
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30 km/h
- 40 km/h
- 50 km/h
- 60 km/h
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 40 km/h
- 50 km/h
- 60 km/h
- 70 km/h
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30 km
- 35 km
- 36.67 km
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *