A train running at the speed of 60 km | hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?
- 120 metres
- 180 metres
- 320 metres
- 150 metres
Explanation
Speed = 60 km/hr = 60 × (5/18) m/s = 50/3 m/sTime = 9 seconds
Length = Speed × Time = (50/3) × 9 = 150 meters
Last verified on 04-04-2026
Related MCQs
- Father: 41.67 years, Daughter: 8.33 years
- Father: 42.67 years, Daughter: 9.33 years
- Father: 43.67 years, Daughter: 10.33 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 5
- 10
- 15
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 11 years
- 12 years
- 13 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 6 years
- 8 years
- 10 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 20 years
- 24 years
- 25 years
- None of these