A is twice as good as workman as B and together they finish a piece of work i 18 days. In how may days will B alone finish the work?
- 27 days
- 54 days
- 56 days
- 68 days
Explanation
Given:
- A is twice as good a workman as B
→ A’s work rate = 2 parts, B’s = 1 part
→ Combined rate = 3 parts
- Together they finish the work in 18 days
→ So total work = 3 × 18 = 54 units
Now, B alone does 1 part/day ⇒
Time B alone will take = 54 / 1 = 54 days
Related MCQs
- 45 km/h
- 48 km/h
- 50 km/h
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 120 km
- 100 km
- 140 km
- 80 km
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30 km/h
- 40 km/h
- 50 km/h
- 60 km/h
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 40 km/h
- 50 km/h
- 60 km/h
- 70 km/h
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30 km
- 35 km
- 36.67 km
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *