If a train runs 180 km per hour, how much distance will it travel in 8 hours?
اگر ایک ٹرین 180 کلومیٹر فی گھنٹہ چلتی ہے تو وہ 8 گھنٹے میں کتنا فاصلہ طے کرے گی؟
- 1440
- 1420
- 1450
- None of these
Explanation
If a train runs 180 km per hour, how much distance will it travel in 8 hours = 1440
Speed of train v=180 km/h
Time taken t = 8 h
So, distance covered by train D = v t
D=180 × 8
=1440 km
Related MCQs
- 12 years
- 13 years
- 14 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30
- 35
- 40
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 15
- 16
- 17
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 50
- 60
- 70
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 18 years
- 20 years
- 22 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *