If 5 pens cost Rs. 250, what is the cost of 8 pens?
- Rs. 300
- Rs. 350
- Rs. 400
- Rs. 450
Explanation
Cost of 1 pen = 250 ÷ 5 = Rs. 50
Cost of 8 pens = 50 × 8 = Rs. 400
Related MCQs
- 1940
- 1960
- 1980
- 2000
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- Rs. 55
- Rs. 60
- Rs. 65
- Rs. 70
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 10%
- 11.11%
- 12.5%
- 15%
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 5%
- 10%
- 15%
- 20%
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- Rs. 300
- Rs. 350
- Rs. 400
- Rs. 450