• Call Us : 03082533000 (WhatsApp)
  • Email Us : TestPointpk.com@gmail.com
Sticky Note
If 5 pens cost Rs. 250, what is the cost of 8 pens?
  1. Rs. 300
  2. Rs. 350
  3. Rs. 400
  4. Rs. 450
Explanation

Cost of 1 pen = 250 ÷ 5 = Rs. 50

Cost of 8 pens = 50 × 8 = Rs. 400

Related MCQs

  1. 1940
  2. 1960
  3. 1980
  4. 2000
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. Rs. 55
  2. Rs. 60
  3. Rs. 65
  4. Rs. 70
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 10%
  2. 11.11%
  3. 12.5%
  4. 15%
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 5%
  2. 10%
  3. 15%
  4. 20%
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. Rs. 300
  2. Rs. 350
  3. Rs. 400
  4. Rs. 450
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

All Rights Reserved © TestPointpk.com