A pair of sandals costs Rs. 1500. There is a 7% sales tax. The total cost of the sandals is?
- Rs. 1605
- Rs. 1600
- Rs. 1610
- None of these
Explanation
Sales tax = 7% of 1500 = 0.07 × 1500 = Rs. 105
Total cost = 1500 + 105 = Rs. 1605
Last verified on 16-03-2026
Related MCQs
- 10000
- 20000
- 30000
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- Same
- Increase
- Decrease
- Double
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 1025
- 1125
- 1225
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 500
- 525.50
- 540
- 551.25
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *