A person travels 12 km north, then 15 km east, 15 km west, and finally 18 km south. How far is he from the starting point?
- 4 km
- 5 km
- 6 km
- 7 km
Explanation
First, he goes 12 km north
- Then 15 km east
- Then 15 km west → cancels the east movement ⇒ net horizontal displacement = 0 km
- Finally, 18 km south
Net vertical movement = 18 km south - 12 km north = 6 km south
Related MCQs
- 12 years
- 13 years
- 14 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30
- 35
- 40
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 15
- 16
- 17
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 50
- 60
- 70
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 18 years
- 20 years
- 22 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *