A car covers 2 km using 15 liters of fuel. Fuel costs Rs. 90 per liter. How much distance can the car cover for Rs. 450?
- 1 km
- 2 km
- 10 km
- 655 km
Explanation
1. Fuel for Rs. 450
= 450 ÷ 90 = 5 liters
2. Distance per 15 liters = 2 km
→ Distance per 1 liter = 2 ÷ 15 = 0.133 km
3. Distance for 5 liters = 0.133 × 5 = 0.665 km
4. Convert to meters:
0.665 km = 665 meters
Related MCQs
- 45 km/h
- 48 km/h
- 50 km/h
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 120 km
- 100 km
- 140 km
- 80 km
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30 km/h
- 40 km/h
- 50 km/h
- 60 km/h
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 40 km/h
- 50 km/h
- 60 km/h
- 70 km/h
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30 km
- 35 km
- 36.67 km
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *