An arc of length 2.5 cm of a circle subtends an angle of θ radian at the center "0" of diameter 6 cm, the value of θ is?
- 0.833 radian
- 7 radian
- 5.1 radian
- None of these
Explanation
Given:
Arc length = 2.5 cm
Diameter = 6 cm, so radius (r) = 3 cm
The formula for arc length is:
Arc length = θr
2.5 = θ * 3
θ = 2.5 / 3
θ = 0.833
Related MCQs
- 25
- 30
- 35
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 10x = - 3
- 2x = - 27
- 2x = 27
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 1, 4, -21
- 1, 4, 21
- -1, 4, -21
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 2/x + 12/(x +5)
- 3/x + 22/(x +5)
- 4/x + 16/(x +5)
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *