The ratio of the mass of sand to cement in a particular type of concrete is 4.8 : 2. If 6 kg of sand are used, how much cement is needed?
- 3.5 kg
- 3 kg
- 2.5 kg
- None of these
Explanation
Given ratio:
Sand : Cement = 4.8 : 2
Let's find the factor by which 4.8 is multiplied to get 6 kg of sand:
6 kg / 4.8 = 1.25
Now, multiply the cement ratio by this factor:
Cement needed = 2 × 1.25
= 2.5 kg
Related MCQs
- 32:35
- 32:37
- 32:39
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 77:96
- 75/95
- 73/94
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 60:77
- 6:7
- 8:9
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 3:4
- 2:3
- 5:3
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 9:4
- 2:3
- 8:12
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *