A bottle of dilute hydrochloric acid is 2M. What mass of hydrogen chloride, HO, would be discussed in 100cm^3 of this acid?
- 3.7g in 100 cm^3
- 7.3g in 100 cm^3
- 36.7g in 100 cm^3
- None of these
Explanation
To find the mass of HCl, we need to calculate the number of moles of HCl in 100 cm^3 (or 0.1 L) of 2M HCl solution, and then multiply it by the molar mass of HCl.
Number of moles = Molarity × Volume (in liters)
= 2 M × 0.1 L
= 0.2 mol
Molar mass of HCl = 36.5 g/mol
Mass of HCl = Number of moles × Molar mass
= 0.2 mol × 36.5 g/mol
= 7.3 g
Related MCQs
قدرتی گیس کا اہم جزو کونسا ہے؟
- Methane
- Ethane
- Propane
- Chlorine
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
وہ کون سے ایٹم ہوتے ہیں جن میں پروٹونز کی تعداد ایک جیسی ہو لیکن ماس نمبر مختلف ہو؟
- Isotones
- Isobars
- Isotopes
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
ان میں سے کون سا ذرہ زیادہ گھسنے کی طاقت رکھتا ہے؟
- Gamma rays
- Alpha rays
- Beta rays
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
ذیلی ایٹمی ذرہ، جو مثبت طور پر چارج شدہ ذرہ ہے اور نیوکلئس میں رہتا ہے؟
- Neutron
- Electron
- Proton
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
وہ کون سی اصطلاح ہے جو ایسے ایٹمز کے لیے استعمال ہوتی ہے جن کا ماس نمبر ایک جیسا ہو لیکن ایٹمی نمبر مختلف ہو؟
- Isobars
- Isotones
- Isotopes
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *