• Call Us : 03082533000 (WhatsApp)
  • Email Us : TestPointpk.com@gmail.com
Sticky Note
One-meter-long copper rod is moving with speed 20 m/sec in the magnetic field of strength 0.6 tesla what is the value of induced emf?
  1. 12 V
  2. 19.4 V
  3. 20.6 V
  4. 25 V
Explanation

The induced electromotive force (emf) (
varepsilon
) in a moving conductor in a magnetic field can be calculated using the formula:

Where:

  • is the magnetic field strength (in teslas),

  • L
    is the length of the conductor (in meters),
  • is the velocity of the conductor (in meters per second).

Given:

  • B=0.6 TB = 0.6 , text{T}
  • L=1 mL = 1 , text{m}
  • v=20 m/sv = 20 , text{m/s}

Substituting the values into the formula:

Thus, the value of the induced emf is 12 V.

Related MCQs

زمین کے مطالعے کو کیا کہا جاتا ہے؟
  1. Ecology
  2. Biology
  3. Ethology
  4. Geology
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

کون سی مچھلی سب سے زیادہ سرد پانیوں میں زندہ رہ سکتی ہے؟
  1. Goldfish
  2. Antarctic icefish
  3. Tuna
  4. Salmon
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

علم نجوم ______ کا مطالعہ ہے؟
  1. Impacts of stars on humans
  2. Movement of stars
  3. Movement of earth
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

کون سا انزائم انسانی ہاضمہ نظام میں نشاستے کو مالٹوز میں توڑنے کے لئے ذمہ دار ہے؟
  1. Lipase
  2. Pepsin
  3. Amylase
  4. Trypsin
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

یونیورسل ڈونر کا بلڈ گروپ کون سا ہوتا ہے؟
  1. B
  2. O-
  3. AB
  4. A
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

All Rights Reserved © TestPointpk.com