• Call Us : 03082533000 (WhatsApp)
  • Email Us : TestPointpk.com@gmail.com
Sticky Note
Price of 2 pens and 3 pencils is 86, the price of 4 pens and 1 pencil is 112. Find the price of a pen?
  1. 25
  2. 18
  3. 12
  4. 15
Explanation

Let's set up the equations based on the given information:

1. 2p + 3c = 86 (Equation 1)

2. 4p + 1c = 112 (Equation 2)

where p is the price of a pen and c is the price of a pencil.

To solve for p and c, we can use substitution or elimination. Let's use the elimination method.

First, solve Equation 2 for c:

4p + c = 112

c = 112 - 4p

Now, substitute this expression for c into Equation 1:

2p + 3(112 - 4p) = 86

2p + 336 - 12p = 86

2p - 12p = 86 - 336

-10p = -250

p = 25

So, the price of a pen is 25.

Related MCQs

  1. 45434 square foot
  2. 34343 square foot
  3. 43572 square foot
  4. 43560 square foot
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 19
  2. 17
  3. 15
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

ایک کنال میں کتنے مرلے ہوتے ہیں؟
  1. 10 Marlas
  2. 15 Marlas
  3. 20 Marlas
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 21, 22, 23, 24
  2. 22, 23, 24, 25
  3. 23, 24, 25, 26
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 3/5, 1/2, 2/3, 3/4
  2. 1/2, 3/5, 2/3, 3/4
  3. 1/2, 2/3, 3/5, 3/4
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

All Rights Reserved © TestPointpk.com