If 4 men can color 48m cloth in 2 days, 6 men can color 36 m cloth in __________.
- 3/4 days
- 1 day
- 1 1/2 days
- 2 days
Explanation
The length of cloth painted by one man in one day = 48 / 4 x 2 = 6 m
No. of days required to paint 36 m cloth by 6 men = 36 / 6 x 6 = 1 day
Related MCQs
- 8
- 8.5
- 9
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *