Three candidates in a election received 1136,7636 and 11628 votes respectively. What percentage of the total votes did the winning candidate get?
- 57%
- 67%
- 70%
- 40%
Explanation
Total number of votes polled
Required Percentage%
%
OR
Total number of votes polled
= (1,136 + 7,636 + 11,628)
= 20,400
Calculate percentage
= (11,628 / 20,400×100)
= 57%
%
Total number of votes polled
= (1,136 + 7,636 + 11,628)
= 20,400
Calculate percentage
= (11,628 / 20,400×100)
= 57%
Related MCQs
- 12 years
- 13 years
- 14 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30
- 35
- 40
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 15
- 16
- 17
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 50
- 60
- 70
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 18 years
- 20 years
- 22 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *