The ratio of cost price and selling price is 4 : 5. The profit percent is?
- 10 percent
- 20 percent
- 25 percent
- 30 percent
Explanation
f the ratio of Cost Price (CP) to Selling Price (SP) is 4:5, it means:
- CP = 4 units
- SP = 5 units
Profit = SP − CP = 5 − 4 = 1 unit
Profit % = (Profit / CP) × 100
= (1 / 4) × 100
= 25%
Related MCQs
- 500
- 525.50
- 540
- 551.25
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- Rs. 1710
- Rs. 1690
- Rs. 1675
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- Acute
- Obtuse
- Right
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
ایسی شخصیت جس کے چاروں اطراف برابر ہوں وہ کیا کہلاتی ہیں؟
- Rectangle
- Square
- Circle
- Rhombus
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *