• Call Us : 03082533000 (WhatsApp)
  • Email Us : TestPointpk.com@gmail.com
Sticky Note
Sam bought a 12 pack of soda for $5.40. How much did he pay per can of soda?
  1. $0.45
  2. $0.54
  3. $0.40
  4. $0.22
Explanation
To find the price per can:

Total cost = 5.40  
Number of cans = 12

Price per can = 5.40 ÷ 12 = 0.45

Related MCQs

  1. 75%
  2. 3.5%
  3. 60%
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. Right angle
  2. Reflex angle
  3. Complementary angle
  4. Supplementary angle
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 5, 2, 1, 3, 4
  2. 2, 5, 1, 4, 3
  3. 2, 5, 1, 3, 4
  4. 2, 5, 3, 1, 4
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 3/2
  2. 3/4
  3. 1/4
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 14 cm
  2. 16 cm
  3. 18 cm
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

All Rights Reserved © TestPointpk.com