Sam bought a 12 pack of soda for $5.40. How much did he pay per can of soda?
- $0.45
- $0.54
- $0.40
- $0.22
Explanation
To find the price per can:
Total cost = 5.40
Number of cans = 12
Price per can = 5.40 ÷ 12 = 0.45
Related MCQs
- Right angle
- Reflex angle
- Complementary angle
- Supplementary angle
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 5, 2, 1, 3, 4
- 2, 5, 1, 4, 3
- 2, 5, 1, 3, 4
- 2, 5, 3, 1, 4
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 3/2
- 3/4
- 1/4
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 14 cm
- 16 cm
- 18 cm
- None of these