12 of 36 can be written as:
(12/6 ) x 100 =33.33%
Total Cost:
20 kg x 8.50 = 170
35 kg x 8.75 = 306.25
Total = 170 + 306.25 = 476.25 for 55 kg
Cost per kg = 476.25 / 55 = 8.66 Rs
To make 40% profit, selling price = cost x 1.4
Selling price = 8.66 x 1.4 = 12.12 to 12.13 Rs per kg
Last verified on 14-10-2026
17% of 51
= (17/100) × 51
= 8.67
Number=600×100/3
=20,000
Required fraction = 45 / 120
= 15 _ 3 / 15 _ 8
= 3/8
Last verified on 12-10-2026
Total spent = 40% + 25% + 15% = 80%
Remaining = 100% - 80% = 20%
All Rights Reserved © TestPointpk.com