if A car moves at 70 km/h , the time taken to cover 14 km is?
- 10 min
- 12 min
- 15 min
- 20 min
Explanation
To find time:
Time = Distance ÷ Speed
= 14 km ÷ 70 km/h
= 0.2 hours
Now convert to minutes:
0.2 × 60 = 12 minutes
Related MCQs
- 45 km/h
- 48 km/h
- 50 km/h
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 120 km
- 100 km
- 140 km
- 80 km
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30 km/h
- 40 km/h
- 50 km/h
- 60 km/h
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 40 km/h
- 50 km/h
- 60 km/h
- 70 km/h
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30 km
- 35 km
- 36.67 km
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *