If 70 men dig 630 m³ of soil in 5 days, in the same proportion, 80 men can dig the quantity of soil in 10 days?
- 1440 m³
- 1350 m³
- 1500 m³
- None of these
Explanation
Calculating the Rate of Work per Man per Day
Rate = 630/70 × 5 = 630/350 = 1.8 m³/man/day
Calculating the Quantity of Soil for 80 Men in 10 Days
Quantity = 80 men × 10 days × 1.8 m³/man/day
= 80 × 10 × 1.8
= 1440 m³
Related MCQs
- 32:35
- 32:37
- 32:39
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 77:96
- 75/95
- 73/94
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 60:77
- 6:7
- 8:9
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 3:4
- 2:3
- 5:3
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 9:4
- 2:3
- 8:12
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *