A person with a salary of 5000, if 5% deducted then ?
- 4000
- 6320
- 4750
- 3450
Explanation
5% of 5000 = (5/100) × 5000 = 250
Salary after deduction = 5000 - 250 = 4750
Related MCQs
- 136
- 120
- 12
- 24
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 600
- 400
- 200
- 500
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 1.25 times
- Same
- Double
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 10%
- 12.5%
- 15%
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 10000
- 20000
- 30000
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *