If 8 bags of chips cost $10.32, how much will you pay for 20 bags?
- $23.80
- $25.80
- $28.50
- None of these
Explanation
Cost per bag = $10.32 ÷ 8 = $1.29
For 20 bags: $1.29 × 20 = $25.80
Related MCQs
- 22 hours
- 19 hours
- 21 hours
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 9 years
- 10 years
- 12 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 18800
- 18600
- 19200
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 5 hours 50 minutes
- 4 hours 50 minutes
- 5 hours 20 minutes
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 18
- 10
- 14
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *