• Call Us : 03082533000 (WhatsApp)
  • Email Us : TestPointpk.com@gmail.com
Sticky Note
If 8 bags of chips cost $10.32, how much will you pay for 20 bags?
  1. $23.80
  2. $25.80
  3. $28.50
  4. None of these
Explanation

Cost per bag = $10.32 ÷ 8 = $1.29

For 20 bags: $1.29 × 20 = $25.80

Related MCQs

  1. 22 hours
  2. 19 hours
  3. 21 hours
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 9 years
  2. 10 years
  3. 12 years
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 18800
  2. 18600
  3. 19200
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 5 hours 50 minutes
  2. 4 hours 50 minutes
  3. 5 hours 20 minutes
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 18
  2. 10
  3. 14
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 2 = ?



All Rights Reserved © TestPointpk.com