• Call Us : 03082533000 (WhatsApp)
  • Email Us : TestPointpk.com@gmail.com
Sticky Note
A man buys a TV for Rs. 9,000 and sells it for Rs. 8,000. What is his loss percentage?
  1. 10%
  2. 11.11%
  3. 12.5%
  4. 15%
Explanation

Loss = 9,000 − 8,000 = 1,000

Loss % = (Loss ÷ Cost Price) × 100

= (1,000 ÷ 9,000) × 100

= 11.11%

Related MCQs

  1. 0.04
  2. 04.0
  3. 0.40
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 25
  2. 30
  3. 40
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 300
  2. 350
  3. 400
  4. 450
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 10%
  2. 11.11%
  3. 12.5%
  4. 15%
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. Rs. 3
  2. Rs. 5
  3. Rs. 6
  4. Rs. 7
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

All Rights Reserved © TestPointpk.com