• Call Us : 03082533000 (WhatsApp)
  • Email Us : TestPointpk.com@gmail.com
Sticky Note
The cost of 12 pencils is Rs. 108, the cost of 5 pencils will be _____?
  1. Rs. 45
  2. Rs. 50
  3. Rs. 55
  4. None of these
Explanation
Cost of 12 pencils = Rs. 108
Cost of 1 pencil = 108/12 = Rs. 9
Cost of 5 pencils = 9 × 5 = Rs. 45

Last verified on 12-03-2026

Related MCQs

  1. 3/5, 1/2, 2/3, 3/4
  2. 1/2, 3/5, 2/3, 3/4
  3. 1/2, 2/3, 3/5, 3/4
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 1/3
  2. 1/4
  3. 1/2
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 2,800
  2. 3,500
  3. 2,100
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 4/5
  2. 7/8
  3. 11/12
  4. 5/6
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 1/2
  2. 1/3
  3. 1/6
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

All Rights Reserved © TestPointpk.com