The cost of 12 pencils is Rs. 108, the cost of 5 pencils will be _____?
- Rs. 45
- Rs. 50
- Rs. 55
- None of these
Explanation
Cost of 12 pencils = Rs. 108Cost of 1 pencil = 108/12 = Rs. 9
Cost of 5 pencils = 9 × 5 = Rs. 45
Last verified on 12-03-2026
Related MCQs
- 3/5, 1/2, 2/3, 3/4
- 1/2, 3/5, 2/3, 3/4
- 1/2, 2/3, 3/5, 3/4
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 1/3
- 1/4
- 1/2
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 2,800
- 3,500
- 2,100
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 4/5
- 7/8
- 11/12
- 5/6