A man starts climbing a hill. Every minute he ascends 20-yards but slips down 5-yards. How long will he take to ascend a point of 80-yards high?
- 5 minutes
- 5 minutes 20 sec
- 6 minutes
- 6 minutes 35 sec
Explanation
Every minute:
Climbs 20 yards, slips 5 yards → Net gain = 15 yards/min
In 5 minutes, net gain = 15 × 5 = 75 yards
In the 6th minute, he climbs a full 20 yards to reach 95 yards, but we only need to reach 80 yards
→ So in the 6th minute, he climbs from 75 to 80 yards in (5/20 = 0.25) min = 15 seconds
Related MCQs
- 45 km/h
- 48 km/h
- 50 km/h
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 120 km
- 100 km
- 140 km
- 80 km
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30 km/h
- 40 km/h
- 50 km/h
- 60 km/h
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 40 km/h
- 50 km/h
- 60 km/h
- 70 km/h
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30 km
- 35 km
- 36.67 km
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *