If 8 pens cost Rs. 120, what is the cost of 1 pen?
- Rs. 16
- Rs. 12
- Rs. 15
- None of these
Explanation
Calculating the Cost of 1 Pen
Given: 8 pens cost Rs. 120
Cost of 1 pen = 120/8
= 15
Related MCQs
- 10
- 15
- 5
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 10 years
- 30 years
- 20 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 2 km
- 3 km
- 4 km
- 5 km
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 40 years
- 30 years
- 35 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 50
- 45
- 40
- None of these