• Call Us : 03082533000 (WhatsApp)
  • Email Us : TestPointpk.com@gmail.com
Sticky Note
If 9 eggs cost Rs. 60, what is the price of 3 eggs?
  1. Rs. 15
  2. Rs. 18
  3. Rs. 20
  4. Rs. 25
Explanation

- Cost of 1 egg = 60 ÷ 9 = Rs. 6.67

- Cost of 3 eggs = 6.67 × 3

= Rs. 20


Related MCQs

  1. 1940
  2. 1960
  3. 1980
  4. 2000
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. Rs. 55
  2. Rs. 60
  3. Rs. 65
  4. Rs. 70
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 10%
  2. 11.11%
  3. 12.5%
  4. 15%
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 5%
  2. 10%
  3. 15%
  4. 20%
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. Rs. 300
  2. Rs. 350
  3. Rs. 400
  4. Rs. 450
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

All Rights Reserved © TestPointpk.com