• Call Us : 03082533000 (WhatsApp)
  • Email Us : TestPointpk.com@gmail.com
Sticky Note
Two apples and three mangoes cost Rs. 86. Four apples and one mango cost Rs. 112. What is the cost price of an apple?
  1. 15
  2. 20
  3. 25
  4. None of these
Explanation

Let's denote the cost of an apple as A and the cost of a mango as M.

Given equations:

2A + 3M = 86 ... (1)

4A + M = 112 ... (2)

Multiply equation (2) by 3:

12A + 3M = 336 ... (3)

Subtract equation (1) from equation (3):

(12A - 2A) + (3M - 3M) = 336 - 86

10A = 250

A = 250 / 10

A = 25

Related MCQs

  1. 10
  2. 15
  3. 5
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 10 years
  2. 30 years
  3. 20 years
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 2 km
  2. 3 km
  3. 4 km
  4. 5 km
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 40 years
  2. 30 years
  3. 35 years
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 50
  2. 45
  3. 40
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

All Rights Reserved © TestPointpk.com