• Call Us : 03082533000 (WhatsApp)
  • Email Us : TestPointpk.com@gmail.com
Sticky Note
If the apple price is 15 rupees how many apple, we can by in 120 rupees?
  1. 1
  2. 40
  3. 8
  4. 90
Explanation

apples cost =  15

 Cost of 120 apple = 120/15 

 = 8


Related MCQs

  1. 11.2
  2. 12.2
  3. 13.2
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 2°C
  2. 4°C
  3. 6°C
  4. 8°C
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 0
  2. 5
  3. 10
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 35
  2. 40
  3. 45
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

All Rights Reserved © TestPointpk.com