A man buys a goat for Rs. 25,000 and sells it for Rs. 28,500. What is the profit percentage?
- 14%
- 10%
- 12%
- 20%
Explanation
Profit = Selling Price - Cost Price
= 28,500 - 25,000 = 3,500
Profit % = (Profit / Cost Price) × 100
= (3,500 / 25,000) × 100
= 14%
Related MCQs
- 10%
- 12.5%
- 15%
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 10000
- 20000
- 30000
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- Same
- Increase
- Decrease
- Double
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 200
- 225
- 250
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *