Molarity of a solution which is prepared by dissolving 40g sodium chloride in 500cm^3 of solution is?
- 1.4M
- 1.33M
- 1.33M
- 1.5M
Explanation
To calculate the molarity, we need to calculate the number of moles of sodium chloride (NaCl) dissolved in 500 cm³ (or 0.5 L) of solution.
Molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
Number of moles = mass / molar mass = 40 g / 58.44 g/mol ≈ 0.684 mol
Molarity = number of moles / volume (in liters) = 0.684 mol / 0.5 L ≈ 1.368 M
Rounded to one decimal place, this is approximately 1.4M.
Related MCQs
وٹامن ڈی کی کمی کے نتیجے میں کیا ہوتا ہے؟
- Rickets
- Scurvy
- Night blindness
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
آئنک مرکب کی ایک مثال _____ ہے؟
- H
- CH
- N
- NaCl
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
کون سی گیس چونے کے پانی کو دودھیا بنا سکتی ہے؟
- O2
- NO2
- CO2
- N2
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
مندرجہ ذیل میں سے کون سا مدت کے ساتھ کم ہوتا ہے؟
- Ionization Energy
- Atomic Radius
- Electronegativity
- Electron Affinity
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
کیمسٹری کی وہ شاخ جو ہائیڈرو کاربان ______ سے متعلق ہے؟
- Industrial chemistry
- Inorganic chemistry
- Organic chemistry
- Physical chemistry
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *