A train running at the speed of 60 km | hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?
- 120 metres
- 180 metres
- 320 metres
- 150 metres
Explanation
Speed = 60 km/hr = 60 × (5/18) m/s = 50/3 m/sTime = 9 seconds
Length = Speed × Time = (50/3) × 9 = 150 meters
Last verified on 04-04-2026
Related MCQs
- 12 years
- 13 years
- 14 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 30
- 35
- 40
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 15
- 16
- 17
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 50
- 60
- 70
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
- 18 years
- 20 years
- 22 years
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Leave a Reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *